Duszpasterstwa

Msza Święta w niedzielę o 19.30

Pierwszym lotem duszpasterstwa akademickiego „Gniazdo” była Msza Święta dla studentów oraz całego środowiska uniwersyteckiego o godzinie 19.30. Tak też, począwszy od dnia inauguracji (07.10.2012 r.), toczy się życie duszpasterstwa akademickiego – w centrum którego, stanowiąc jego nieustannie bijące i tętniące życiem serce, znajduje się Eucharystia. To z niej czerpiemy siłę, w niej odnajdujemy nadzieję i poprzez nią spotykamy się z Chrystusem. DA „Gniazdo” to również wyjątkowa idea, która pragnie jednoczyć, a tym samym chce też łamać mury i bariery międzyludzkich uprzedzeń. Dlatego też „Gniazdo” to przede wszystkim ludzie – każdy, kto wlatuje do nas na chwilę oraz każdy, kto pragnie pozostać na dłużej. Dominikańskie „Gniazdo” to duszpasterstwo akademickie, które budowane jest każdego dnia. Lepione i wite z otwartości, miłości, radości, cierpliwości, swoją trwałość zawdzięcza mocy Eucharystii. Dzięki temu już od tylu lat zrzesza studentów na ul. Sokolskiej.

DA „Gniazdo” zmienia się nieustannie, gdyż tworzą je ludzie. A, że gniazda bywają różne – i małe, i duże, lepione z gliny, jak i budowane z gałęzi – i nas samych potrafią zaskoczyć. Cały czas pozostają jednak miejscem spotkań, wspólnie realizowanych dzieł, elementem spajającym wspólnotę.

Katowickie „Gniazdo” może stać się domem każdego, kto tylko zapragnie być częścią naszej wspólnoty. Jeżeli więc czujesz potrzebę pielęgnowania, rozwijania swojej wiary, chcesz aktywnie uczestniczyć w budowaniu żywego Kościoła, jak również być świadectwem dla innych – zapraszamy do podejmowania z nami kolejnych wyzwań. Duszpasterstwo akademickie to nie tylko miejsce. DA „Gniazdo” to zaproszenie do uczestniczenia w wyjątkowym, bożym dziele – w dyskusjach, modlitwach, inicjatywach społecznych etc. To także wspaniały czas oraz miejsce spotkań dla osób, które noszą w sobie wiele wątpliwości i pytań pozostających cały czas bez odpowiedzi…

Jeżeli więc pragniesz swoje studenckie życie wznieść na wyżyny i cieszyć się wysokimi lotami – odwiedź duszpasterstwo akademickie „Gniazdo” i stań się jego częścią. Znajdziesz nas na ul. Sokolskiej.

Schola

Tych, którzy pragną podziękować Panu za otrzymane dary, upiększając liturgię swoim śpiewem bądź grą – zapraszamy do współtworzenia naszej wyjątkowej scholii. Próby odbywają się w każdy wtorek o godz. 19.00 (Duża Sala pod kościołem).

Duszpasterz

o. Bartłomiej Wolszleger OP

Kontakt
Strona www

Grupa Trzy czwarte. to idealna okazja, aby wspólnie się pomodlić, wysłuchać katechezy oraz wymienić poglądami. Nasz główny cel to pogłębienie naszej wiary.

Chrześcijaństwo jest dla nas czymś niezwykle ważnym, prawdą, dzięki której możemy zrozumieć codzienność. Nie unikamy trudnych pytań, starając się w pełni zrozumieć nauczanie Kościoła.

Duszpasterstwo dorosłych przeznaczone jest dla osób w różnym wieku, które reprezentują różne środowiska i zawody. Jest tutaj miejsce dla każdego kto ma świadomość, że wiara i religijność to coś więcej niż „chodzenie do kościoła”. Poruszamy więc różne tematy, poznajemy siebie nawzajem, a jednocześnie rozwijamy duchowo.

Naszym opiekunem jest o. Tomasz Golonka.

Spotkania odbywają się co czwartek: o 18 okazja do uczestnictwa w parafialnej mszy świętej, o 19.00 zwykle adoracja Najświętszego Sakramentu w kościele, o 19.30 spotkanie w Dużej Sali pod kościołem. Spotkania filmowe zaczynamy zawsze o 19.00.

Co niezwykle ważne – nie jest to grono zamknięte. Każdy może do niego dołączyć! Jeśli zdołaliśmy Cię zainteresować lub chcesz samemu przekonać się czy na takim spotkaniu uzyskasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania, zapraszamy! 

Adres naszej strony internetowej: grupa34.cba.pl

 

Kalendarium spotkań

Żywy Różaniec istnieje w Polsce w prawie każdej parafii. Parafialna wspólnota Żywego Różańca jest jednostką autonomiczną, tzn. wspólnoty parafialne nie łączą się w struktury ogólnokrajowe czy światowe.

Obowiązuje je Ceremoniał Żywego Różańca, opracowany przez ojca Szymona Niezgodę OP w roku 1977 dla uczczenia stulecia objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie, zatwierdzony przez Prymasa Polski, Stefana kardynała Wyszyńskiego.

Stowarzyszenie Żywego Różańca zostało założone przez tercjarkę dominikańską, Służebnicę Bożą Paulinę Jaricot († 1862) w Lyonie w roku 1826. Zaczęła ona organizować piętnastoosobowe grupy, nazwane później «żywymi różami». Każda z osób tworzących piętnastkę zobowiązywała się do odmawiania jednej tajemnicy – wszyscy razem odmawiają codziennie cały różaniec. Wszystkich członków róży dotyczy taka sama zasługa, jak gdyby odmówili cały różaniec.

Dziełu Pauliny Jaricot udzieliło poparcia wielu biskupów oraz generał Zakonu Kaznodziejskiego, który przyłączył Stowarzyszenie Żywego Różańca do dominikańskiej Rodziny Różańcowej, obejmującej Bractwa Różańcowe i Różaniec Wieczysty. Papież Grzegorz XVI wydał breve aprobujące stowarzyszenie. Gdy kilkadziesiąt lat później powstały Papieskie Dzieła Misyjne, Żywy Różaniec w naturalny sposób stał się ich wiernym współpracownikiem.

W Polsce do Stowarzyszenia Żywego Różańca należy według najnowszych statystyk ponad milion osób.

 

Spotkania:
Przy parafii działa pięć Róż Różańcowych i jedna Róża Młodzieżowa.

Msza św.:
W każdą I sobotę miesiąca o 8.00

Duszpasterz:

Mityng ,,otwarty” – przeznaczony jest dla uczestników wspólnoty oraz innych osób zainteresowanych problemem alkoholowym; mityng ,,zamknięte” – wyłącznie dla uczestników wspólnoty AA.

Anonimowi Alkoholicy są wspólnotą mężczyzn i kobiet, którzy dzielą się nawzajem doświadczeniem, siłą i nadzieją, aby rozwiązać swój wspólny problem i pomagać innym w wyzdrowieniu z alkoholizmu.

Jedynym warunkiem uczestnictwa we wspólnocie jest chęć zaprzestania picia. Nie ma w AA żadnych składek ani opłat, jesteśmy samowystarczalni poprzez własne dobrowolne datki.

Wspólnota AA nie jest związana z żadną sektą, wyznaniem, działalnością polityczną, organizacją lub instytucją, nie angażuje się w żadne publiczne polemiki, nie popiera ani nie zwalcza żadnych poglądów.

Naszym podstawowym celem jest trwać w trzeźwości i pomagać innym alkoholikom w jej osiągnięciu.

Dominikańskie Duszpasterstwo Rodzin – to grupa rodzin, która chce aktywnie uczestniczyć w życiu Kościoła, a poprzez to przybliżać się do Boga. Jesteśmy grupą otwartą – nie trzeba się do nas zapisywać, spełniać określonych warunków, zaś przyjście na jedno spotkanie nie obliguje nikogo do obecności na kolejnych. Jesteśmy zdania, że każda rodzina wnosi swój niepowtarzalny charakter i klimat.

Zależy nam na tym, aby każdy mógł czerpać to, co w danej chwili jest mu potrzebne. Nie jesteśmy tacy sami – różni nas nie tylko wiek (nie tylko nasz ale i naszych pociech), ale także charakter i spojrzenie na świat. Czasem nawet miejsce zamieszkania. Łączy zaś to, iż razem chcemy się rozwijać i dążyć drogą do Boga. Boga, którym chcemy się dzielić nie tylko w gronie naszych rodzin. Boga, którego chcemy od najmłodszych lat pokazywać naszym dzieciom. Jesteśmy grupą rodzin, które pragną się dzielić swoimi umiejętnościami, czasem i radością.

Dlatego też centralnym punktem naszych spotkań jest niedzielna Eucharystia, która sprawowana jest co tydzień o godzinie 9.30. Msza Święta Rodzinna to przestrzeń podczas której chcemy, by nasze dzieci czuły się w Kościele jak w domu. Co prawda, dziecięca natura powoduje, iż czasami płaczą, nie potrafią usiedzieć w miejscu i wszystko je ciekawi, ale dzięki temu, że Liturgia dostosowana jest dla nich, to czują się tam potrzebne i aktywnie uczestniczą we Mszy świętej. Czynią to nie tylko poprzez żywą i czasami odbiegającą od tematu dyskusje podczas kazania, płynące prosto z serca prośby z modlitwy wiernych, wspólne wyznanie wiary czy modlitwy Pańskiej. Jest także okazja do wychwalania śpiewem Pana Boga. Prostota dziecięcej modlitwy i jego spojrzenia na otaczającą rzeczywistość sprawiają, iż liturgia ta nie jest ani trochę infantylna, wręcz przeciwnie. Pomaga nam dorosłym spojrzeć na świat „oczami dziecka”, zauważając rzeczy, które nam dorosłym często umykają.

Dla dorosłych chcących zagłębiać się w Słowo Boże proponujemy Rozważania Ewangelii Świętego Mateusza. To spotkania podczas których czytamy kolejne fragmenty tej Ewangelii. Tym, że nie chcemy czytać jej pobieżnie i staramy się zatrzymywać szukając znaczeń poszczególnych słów zawartych w danym jej fragmencie niech świadczy to, iż przez ostatni roku udało nam się przerobić tylko kilka rozdziałów. Z jednej strony to czas by wspólnie czytać Pismo Święte – korzystając przy tym z różnych przekładów Biblii, tłumaczeń czy komentarzy. Z drugiej zaś okazja do dyskusji, przemyśleń, stawiania pytań i szukania nań odpowiedzi.

Zapraszamy również na „przedszkole modlitwy” czyli Adorację z Tomaszem Metronem. Wbrew pozorom to spotkanie dla dorosłych. I to szczególnie takich, którym odechciało się modlić lub nie bardzo wiedzą jak do tego się zabrać albo też utknęli w martwym punkcie i nie maja pojęcia co z tym fantem zrobić. Tu z pomocą przychodzi tytułowy Tomasz Merton, a w zasadzie jego książka „Modlitwa Kontemplacyjna”. Jego rozważania zmuszają do refleksji i zadawania pytań. Po tym wstępie jest również czas by móc zatrzymać się w ciszy adoracji Najświętszego Sakramentu. Tylko ty i On, ukryty pod postacią Chleba.

Najmłodszych zapraszamy na Zajęcia sensoplastyczne, podczas których dzieci mogą poznać otaczający świat wszystkimi zmysłami. Z pomocą przychodzą tu zarówno dary natury (takie jak liście, kasztany, owoce itp.), jak również sporządzone z naturalnych składników (mąka, oleje, przyprawy) masy albo farby. Jednym słowem można, a wręcz trzeba się tutaj legalnie ubrudzić – dlatego też konieczne są zamienne ubrania. To wyjątkowy czas wspólnej zabawy z dziećmi, podążania za nim, towarzyszenia mu w nowych sytuacjach, obserwacji oraz inspiracji do dalszej zabawy w domowej przestrzeni.

Na trochę starszych czekają Zajęcia plastyczne, podczas których można realizować różne pomysły. W zależności od tematu mogą przydać się farby, kleje – jednym słowem wszystko co pomoże dzieciom plastycznie się rozwijać. Czasami można też coś pomajsterkować. Dzięki pomysłom prowadzących i zręczności uczestników udaje się wytworzyć rożne przedmioty (takie jak lampiony adwentowe czy karmiki dla ptaków).

W pejzaż naszych spotkań na pewno wpisała się Kawiarenka Literacka podczas której zarówno dzieci, jak i dorośli dzielą się fragmentami przeczytanych książek. To okazja by przedstawić pozostałym uczestnikom bohaterów swoich ulubionych książek. Czasami trzeba też poszperać w domowej (i nie tylko) bibliotece, wtedy gdy trzeba znaleźć coś na zadany wcześniej temat. Jednym słowem robimy wszystko, by zaszczepić w sobie pasję czytania. Jedną z nowszych naszych propozycji są natomiast Planszówki, czyli okazja do zagrania w gry planszowe. Wśród nich są zarówno te dla najmłodszych, jak i trochę starszych, angażują się w nie zarówno dzieci jak i dorośli. To okazja nauczyć się nowych gier a przede wszystkim okazja by miło spędzić czas. Okazją by dowiedzieć się różnych ciekawostek są Zajęcia z historii. Pomimo, że adresatami tych zajęć są dzieci w wieku szkolnym to nie trzeba się tego ściśle trzymać. Każdy chętnie dowie się przecież o tym jak wyglądało życie w średniowieczu albo pozna ciekawostki z życia sławnych ludzi, nie tylko świętych. Jest też czas spotkań przeznaczony dla Pań w Klubie dla Mam, gdzie mogą wymienić się one wieloma spostrzeżeniami na codzienne tematy. Panowie (ale nie tylko) z kolei mogą pojeździć na rowerze lub też wybrać się w góry. Jako, że część dzieci przygotowuje się do pełnego uczestnictwa we Mszy Świętej, to w ramach Duszpasterstwa prowadzone są również Przygotowania do Wczesnej Pierwszej Komunii Świętej i Sakramentu Pojednania. Cały cykl spotkań ma za zadanie przygotować całe rodziny do tego wydarzenia. Przez cały roczny okres przygotowań dzieci mają okazję poznać życie Pana Jezusa, dowiedzieć się czym jest rok liturgiczny oraz poznać mszę świętą „od zakrystii”. Wszystko po to, by zaprosić Pana Jezusa, obecnego pod postacią Chleba, do swojego życia. Dorośli natomiast dowiadują się, że ta Uroczystość na którą czekają jest dopiero początkiem wzrastania w wierze. Spotkania odbywają się systematycznie, co najmniej raz w miesiącu. Wśród nich są spotkania przeznaczone zarówno dla całych rodzin jak również osobna dla rodziców. Zaplanowano również kilka spotkań weekendowych w Krzyżowej w gościnnym domu Oli i Marcina Sawickich.

Dla tych którzy ten Wielki Dzień mają już za sobą, proponujemy natomiast spotkania katechizacyjne (pod roboczą nazwą Szkółka Niedzielna). To swoisty dalszy ciąg spotkań Komunijnych, w których przybliżać chcemy dzieciom Boga. Staramy się również, aby mogły one systematycznie przystępować do Sakramentu Pojednania. Spowiedź dla dzieci połączona jest wówczas z Adoracją Najświętszego Sakramentu w której uczestniczą całe rodziny.

Chcemy również pomagać innym dlatego też od początku 2017 organizujemy zbiórkę na potrzeby rodzin w Syrii. Uczestnicząc w organizowanym przez Caritas Polska programie Rodzina Rodzinie obejmujemy systematycznym wsparciem dwie rodziny z ogarniętego wojną Aleppo. Poza tym staramy się razem wyjeżdżać kilka razy w roku na rekolekcje. Jedne z nich zazwyczaj są przeznaczone dla całych rodzin, drugie zaś dla samych małżeństw. Spotkania te są dla nas szansą, by zatrzymać się z dala od zgiełku miasta i codziennych obowiązków, zastanowić się nad sobą i swoim życiem a także wzajemnie się poznać. Dla dorosłych to czas na mniej lub bardziej poważne rozmowy, dla dzieci okazja aby spędzić wspólnie czas na zabawie.

Jak widać nasze spotkania są bardzo różne, tak jak rożni jesteśmy my sami. Wiele z nich rodzi się z potrzeby chwili. Nie wszystkie udało nam się wymienić. Mają one charakter nie tylko religijny, ale również edukacyjny, jak i integracyjny. Część z nich przygotowywana jest specjalnie dla najmłodszych, inne dla nieco starszych. Jedne są tylko dla dorosłych, inne dla całych rodzin. Po prostu chcemy przeżywać naszą wiarę, tak by dzielić się z innymi po prostu sobą. Staramy cały czas się rozwijać, więc jesteśmy otwarci na nowe pomysły. Do naszego grona zapraszamy każdą rodzinę. Bez wyjątku!

 

KALENDARZ SPOTKAŃ

ABS- początkowo był skrótem od „Absolwenci”, ponieważ większość z nas wyrosła w duszpasterstwach akademickich rozrzuconych po całej Polsce. Dlatego są tutaj osoby w wieku 26-35 lat, które chcą rozwijać swoją duchowość, wiedzę o Kościele i podejmować ważne tematy dnia codziennego.

Chcemy, by to miejsce – te spotkania – stworzyły przestrzeń dla dobrych, budujących dyskusji i ciekawych inspiracji życiowych, których punktem odniesienia zawsze jest Pan Bóg.

O relację z Najlepszym Przyjacielem trzeba dbać! Podobnie jak o każdą ziemską przyjaźń i miłość. Dlatego, jako chrześcijanie – katolicy – chcemy, oprócz uczestnictwa we Mszy Świętej i indywidualnej modlitwy, zaprosić Was do wspólnego dzieła, ponieważ:„Gdzie dwóch albo trzech gromadzi się w Moje imię, tam jestem pośród nich” (Mt 18,20)

Na spotkania zapraszamy w każdy poniedziałek, środę i czwartek. Lektura Pisma, spotkania filmowe czy dyskusyjne to tylko niektóre z propozycji. Cały plan można zobaczyć na stronie internetowej