Dominikańskie Duszpasterstwo Rodzin – to grupa rodzin, która chce aktywnie uczestniczyć w życiu Kościoła, a poprzez to przybliżać się do Boga. Jesteśmy grupą otwartą – nie trzeba się do nas zapisywać, spełniać określonych warunków, zaś przyjście na jedno spotkanie nie obliguje nikogo do obecności na kolejnych. Jesteśmy zdania, że każda rodzina wnosi swój niepowtarzalny charakter i klimat.

Zależy nam na tym, aby każdy mógł czerpać to, co w danej chwili jest mu potrzebne. Nie jesteśmy tacy sami – różni nas nie tylko wiek (nie tylko nasz ale i naszych pociech), ale także charakter i spojrzenie na świat. Czasem nawet miejsce zamieszkania. Łączy zaś to, iż razem chcemy się rozwijać i dążyć drogą do Boga. Boga, którym chcemy się dzielić nie tylko w gronie naszych rodzin. Boga, którego chcemy od najmłodszych lat pokazywać naszym dzieciom. Jesteśmy grupą rodzin, które pragną się dzielić swoimi umiejętnościami, czasem i radością.

Dlatego też centralnym punktem naszych spotkań jest niedzielna Eucharystia, która sprawowana jest co tydzień o godzinie 9.30. Msza Święta Rodzinna to przestrzeń podczas której chcemy, by nasze dzieci czuły się w Kościele jak w domu. Co prawda, dziecięca natura powoduje, iż czasami płaczą, nie potrafią usiedzieć w miejscu i wszystko je ciekawi, ale dzięki temu, że Liturgia dostosowana jest dla nich, to czują się tam potrzebne i aktywnie uczestniczą we Mszy świętej. Czynią to nie tylko poprzez żywą i czasami odbiegającą od tematu dyskusje podczas kazania, płynące prosto z serca prośby z modlitwy wiernych, wspólne wyznanie wiary czy modlitwy Pańskiej. Jest także okazja do wychwalania śpiewem Pana Boga. Prostota dziecięcej modlitwy i jego spojrzenia na otaczającą rzeczywistość sprawiają, iż liturgia ta nie jest ani trochę infantylna, wręcz przeciwnie. Pomaga nam dorosłym spojrzeć na świat „oczami dziecka”, zauważając rzeczy, które nam dorosłym często umykają.

Dla dorosłych chcących zagłębiać się w Słowo Boże proponujemy Rozważania Ewangelii Świętego Mateusza. To spotkania podczas których czytamy kolejne fragmenty tej Ewangelii. Tym, że nie chcemy czytać jej pobieżnie i staramy się zatrzymywać szukając znaczeń poszczególnych słów zawartych w danym jej fragmencie niech świadczy to, iż przez ostatni roku udało nam się przerobić tylko kilka rozdziałów. Z jednej strony to czas by wspólnie czytać Pismo Święte – korzystając przy tym z różnych przekładów Biblii, tłumaczeń czy komentarzy. Z drugiej zaś okazja do dyskusji, przemyśleń, stawiania pytań i szukania nań odpowiedzi.

Zapraszamy również na „przedszkole modlitwy” czyli Adorację z Tomaszem Metronem. Wbrew pozorom to spotkanie dla dorosłych. I to szczególnie takich, którym odechciało się modlić lub nie bardzo wiedzą jak do tego się zabrać albo też utknęli w martwym punkcie i nie maja pojęcia co z tym fantem zrobić. Tu z pomocą przychodzi tytułowy Tomasz Merton, a w zasadzie jego książka „Modlitwa Kontemplacyjna”. Jego rozważania zmuszają do refleksji i zadawania pytań. Po tym wstępie jest również czas by móc zatrzymać się w ciszy adoracji Najświętszego Sakramentu. Tylko ty i On, ukryty pod postacią Chleba.

Najmłodszych zapraszamy na Zajęcia sensoplastyczne, podczas których dzieci mogą poznać otaczający świat wszystkimi zmysłami. Z pomocą przychodzą tu zarówno dary natury (takie jak liście, kasztany, owoce itp.), jak również sporządzone z naturalnych składników (mąka, oleje, przyprawy) masy albo farby. Jednym słowem można, a wręcz trzeba się tutaj legalnie ubrudzić – dlatego też konieczne są zamienne ubrania. To wyjątkowy czas wspólnej zabawy z dziećmi, podążania za nim, towarzyszenia mu w nowych sytuacjach, obserwacji oraz inspiracji do dalszej zabawy w domowej przestrzeni.

Na trochę starszych czekają Zajęcia plastyczne, podczas których można realizować różne pomysły. W zależności od tematu mogą przydać się farby, kleje – jednym słowem wszystko co pomoże dzieciom plastycznie się rozwijać. Czasami można też coś pomajsterkować. Dzięki pomysłom prowadzących i zręczności uczestników udaje się wytworzyć rożne przedmioty (takie jak lampiony adwentowe czy karmiki dla ptaków).

W pejzaż naszych spotkań na pewno wpisała się Kawiarenka Literacka podczas której zarówno dzieci, jak i dorośli dzielą się fragmentami przeczytanych książek. To okazja by przedstawić pozostałym uczestnikom bohaterów swoich ulubionych książek. Czasami trzeba też poszperać w domowej (i nie tylko) bibliotece, wtedy gdy trzeba znaleźć coś na zadany wcześniej temat. Jednym słowem robimy wszystko, by zaszczepić w sobie pasję czytania. Jedną z nowszych naszych propozycji są natomiast Planszówki, czyli okazja do zagrania w gry planszowe. Wśród nich są zarówno te dla najmłodszych, jak i trochę starszych, angażują się w nie zarówno dzieci jak i dorośli. To okazja nauczyć się nowych gier a przede wszystkim okazja by miło spędzić czas. Okazją by dowiedzieć się różnych ciekawostek są Zajęcia z historii. Pomimo, że adresatami tych zajęć są dzieci w wieku szkolnym to nie trzeba się tego ściśle trzymać. Każdy chętnie dowie się przecież o tym jak wyglądało życie w średniowieczu albo pozna ciekawostki z życia sławnych ludzi, nie tylko świętych. Jest też czas spotkań przeznaczony dla Pań w Klubie dla Mam, gdzie mogą wymienić się one wieloma spostrzeżeniami na codzienne tematy. Panowie (ale nie tylko) z kolei mogą pojeździć na rowerze lub też wybrać się w góry. Jako, że część dzieci przygotowuje się do pełnego uczestnictwa we Mszy Świętej, to w ramach Duszpasterstwa prowadzone są również Przygotowania do Wczesnej Pierwszej Komunii Świętej i Sakramentu Pojednania. Cały cykl spotkań ma za zadanie przygotować całe rodziny do tego wydarzenia. Przez cały roczny okres przygotowań dzieci mają okazję poznać życie Pana Jezusa, dowiedzieć się czym jest rok liturgiczny oraz poznać mszę świętą „od zakrystii”. Wszystko po to, by zaprosić Pana Jezusa, obecnego pod postacią Chleba, do swojego życia. Dorośli natomiast dowiadują się, że ta Uroczystość na którą czekają jest dopiero początkiem wzrastania w wierze. Spotkania odbywają się systematycznie, co najmniej raz w miesiącu. Wśród nich są spotkania przeznaczone zarówno dla całych rodzin jak również osobna dla rodziców. Zaplanowano również kilka spotkań weekendowych w Krzyżowej w gościnnym domu Oli i Marcina Sawickich.

Dla tych którzy ten Wielki Dzień mają już za sobą, proponujemy natomiast spotkania katechizacyjne (pod roboczą nazwą Szkółka Niedzielna). To swoisty dalszy ciąg spotkań Komunijnych, w których przybliżać chcemy dzieciom Boga. Staramy się również, aby mogły one systematycznie przystępować do Sakramentu Pojednania. Spowiedź dla dzieci połączona jest wówczas z Adoracją Najświętszego Sakramentu w której uczestniczą całe rodziny.

Chcemy również pomagać innym dlatego też od początku 2017 organizujemy zbiórkę na potrzeby rodzin w Syrii. Uczestnicząc w organizowanym przez Caritas Polska programie Rodzina Rodzinie obejmujemy systematycznym wsparciem dwie rodziny z ogarniętego wojną Aleppo. Poza tym staramy się razem wyjeżdżać kilka razy w roku na rekolekcje. Jedne z nich zazwyczaj są przeznaczone dla całych rodzin, drugie zaś dla samych małżeństw. Spotkania te są dla nas szansą, by zatrzymać się z dala od zgiełku miasta i codziennych obowiązków, zastanowić się nad sobą i swoim życiem a także wzajemnie się poznać. Dla dorosłych to czas na mniej lub bardziej poważne rozmowy, dla dzieci okazja aby spędzić wspólnie czas na zabawie.

Jak widać nasze spotkania są bardzo różne, tak jak rożni jesteśmy my sami. Wiele z nich rodzi się z potrzeby chwili. Nie wszystkie udało nam się wymienić. Mają one charakter nie tylko religijny, ale również edukacyjny, jak i integracyjny. Część z nich przygotowywana jest specjalnie dla najmłodszych, inne dla nieco starszych. Jedne są tylko dla dorosłych, inne dla całych rodzin. Po prostu chcemy przeżywać naszą wiarę, tak by dzielić się z innymi po prostu sobą. Staramy cały czas się rozwijać, więc jesteśmy otwarci na nowe pomysły. Do naszego grona zapraszamy każdą rodzinę. Bez wyjątku!

 

KALENDARZ SPOTKAŃ